Letošním patronem naší nemocnice je malá Gretka

Ve světě, kde každý den čelíme výzvám, je snadné přehlédnout ty, kteří potřebují naši nezištnou pomoc. Nejzranitelnější skupinou naší společnosti jsou postižené děti a jejich rodiny. Tyto děti se každý den potýkají s výzvami, které si mnozí z nás ani nedokážou představit.

Už třetí rok po sobě chceme pomoci nějakému postiženému dítěti a jeho rodině, proto jsme se stejně jako loni spojili s ostravskou organizací Vzhůru k zázrakům, z.s. Jejich prostřednictvím jsme si vybrali našeho letošního patrona. Je jím malá Gretka z Kopřivnice.

Gretka se narodila v červnu 2019 po bezproblémovém těhotenství. Bohužel porod samotný byl velice náročný, Gretka zůstala delší dobu v porodních cestách bez přísunu kyslíku a musela být oživována. Nedostatek kyslíku zásadně ovlivnil část mozku. Díky tomu Gretka trpí diskynetickou formou dětské mozkové obrny, která se projevuje mimovolnými pohyby, které ruší přirozený pohybový vývoj. Gretka sama nesedí, neplazí se, neleze, nemluví. Nejraději by však dělala vše, jako její vrstevníci, protože její mentální vývoj se naštěstí nezastavil. Má obrovskou chuť do života, je veselá, stále usměvavá, společenská a zajímá se o dění kolem sebe. I Když nemluví, tak velmi dobře chápe a má smysl pro humor. Gretka bude potřebovat celoživotní rehabilitace. Pravidelně dochází na neurorehabilitace, ergoterapii, canisterapii a hipoterapii, která ji velmi pomáhá. Rodiče se snaží hledat nové i stávající cvičební a léčebné metody, které zlepší její psychomotorický vývoj. Jak Gretka roste a jezdí na rehabilitace, potřebuje s sebou více různých kompenzačních a terapeutických pomůcek, které se ale nevejdou do malého autíčka jejich rodičů.

Pro Gretku a její rodinu v červenci ujedou naši „cyklo borci“ celkem 2222 kilometrů za 111 hodin v rámci letošního ročníku Handy Cyklo Maratonu. Podpořit je však můžete i vy, jednoduše otevřete vaše on-line bankovnictví, naskenujte v aplikaci vaší banky přiložený QR kód pro on-line platbu a zadejte libovolnou částku. Zaslat finanční prostředky můžete také přímo na transparentní účet: 123-1552310247/0100. Vybrané finanční prostředky budou cíleně využity na koupi většího vozu.

Každý z nás má možnost stát se světlem na cestě dítěte, které se potýká s postižením. Vzájemnou podporou můžeme vytvářet pevnější komunitu, ve které každý najde své místo pod sluncem. Připojte se proto k nám, společně můžeme změnit život jedné rodině.