Císařský řez…. když to jinak nejde

Proč se porod císařským řezem nedoporučuje každé ženě?
Většina žen, které rodí plánovaným císařským řezem, se dobře zotaví a porodí zdravé děti. Existují však určitá rizika pro Vás i Vaše dítě a zotavování po takovémto porodu trvá déle. Porod císařským řezem také může komplikovat budoucí porody. Proto Vám naši lékaři císařský řez nedoporučí, pokud to ze zdravotních důvodů nebude nezbytně nutné. Jedná se o rozsáhlou břišní operaci, jejíž provedení je v naší porodnici vždy pečlivě zváženo.
 
Co bude císařský řez znamenat pro Vás a Vaše dítě?
Přestože byste během císařského řezu neměla cítit žádnou bolest (protože budete mít aplikováno anestetikum), rána bude prvních několik dní bolestivá. Jedna z deseti žen také pociťuje nepříjemné pocity v prvních měsících po porodu.

Ve většině případu probíhá císařský řez bez komplikací, může se však objevit:
  • infekce rány – její hojení může trvat několik týdnů
  • krevní sraženiny v dolních končetinách, které se mohou dostat do plic (hluboká žilní trombóza a plicní embolie) 
  • větší riziko poranění dělohy, možné neúmyslné poranění okolních orgánů 
  • větší míra krvácení a komplikace spojené s anestezií
Pokud budete rodit císařským řezem, je pravděpodobnější, že všechny další porody budou také probíhat císařským řezem. Rizika se zvyšují s počtem takto narozených dětí. Pokud absolvujete tři a více císařských řezů, vystavujete se vyšší míře závažných zdravotních rizik, která Vám vysvětlí Váš gynekolog.
 
Když to jinak nejde
K porodu císařským řezem lékaři přistupují pouze tehdy, když jsou k tomu objektivní zdravotní důvody. Porod probíhá za dohledu anesteziologa, který také navrhne vhodnou formu anestezie. Pokud je zvolena celková anestezie, je pro miminko důležité maximálně zkrátit dobu působení anestezie, proto se všechny předporodní  přípravy na sále musí uskutečnit ještě před uspáním rodičky. Operace trvá zhruba hodinu a zůstane Vám po ní asi deseticentimetrová jizva. 

 

Dokumenty ke stažení