Porod je tady… co dělat?

Mezi známky porodu patří silné a pravidelné kontrakce, bolest břicha a dolní části zad, krvavý výtok hlenu, silné nutkání jít na záchod a odtok plodové vody. Pokud si myslíte, že rodíte nebo máte jakýkoliv problém, přijeďte do porodnice, jsme tu vždy pro Vás. 

V naší porodnici během porodu plně respektujeme Váš porodní plán, který by měl vycházet z Vašich potřeb a přání. Můžete si vybrat svůj způsob relaxační polohy i místo či polohu při samotném porodu. Maximálně podporujeme přirozený průběh porodu. 

 

Co vše je součástí nabídky naší porodnice během porodu?

 • ambulantní porod
 • porod do vody
 • bylinná napářka
 • aromaterapie
 • terapie hudbou
 • porodní stolička
 • závěsná liána Combitrack
 • žíněnka
 • relaxační míč nebo vak
 • porodní židle
 • porodní křeslo
 • intravenózní a epidurální analgezie
 
Jak na kontrakce?
Vaše děloha je jeden velký sval, a když dostanete kontrakci, napne se. Bolest vystřeluje zejména do oblasti třísel a stehen. Kontrakce bývají často cítit po celém těle nikoli jen v podbřišku. Můžete také cítit velký tlak na konečník. Po kontrakci se svaly opět uvolní. 
Sledování kontrakcí je nejjednodušší způsob, jak zjistit, jak blízko je Váš porod. Sledováním kontrakcí můžete pověřit Vašeho partnera, který může zaznamenávat čas, kdy kontrakce začne a kdy skončí a Vy se můžete soustředit na zvládání bolesti. 
 
Odtekla Vám plodová voda?
Ve většině případů pravděpodobně poznáte, že Vám praskla plodová voda, protože se Vám mezi stehny objeví příval teplé vody. Některé ženy také udávají, že když se to stane, slyší jakoby „puknutí“. Může se stát, že obal praskne jen částečně a voda vytéká velmi pomalu, a pak může být těžké s jistotou zjistit, zda se jedná o plodovou vodu. Vezměte si porodnickou vložku, která zachytí případnou unikající tekutinu. Porodní asistentka zkontroluje, zda jde o plodovou vodu. Pokud Vám odteče plodová voda, je 60% pravděpodobnost, že porodíte spontánně do 24 hodin.
 
Fáze porodu
Předporodní fáze - Váš děložní čípek změkne a ztenčí se. Účinkem kontrakcí se zkracuje a otvírá děložní hrdlo. Není neobvyklé, že tato trvá i několik dní, nebo že kontrakce několikrát začnou a znovu se zastaví, než začne aktivní porod.
První doba porodní - začíná, když jste otevřená na čtyři centimetry a máte pravidelné bolestivé kontrakce. Je velmi individuální, jak dlouho tato fáze trvá, ale může to trvat od 5 do 18 hodin. Vzhledem k tomu, že první fáze může trvat docela dlouho, je důležité snažit se pravidelně jíst a pít, abyste si udržela energetickou hladinu, takže si nezapomeňte do nemocniční tašky zabalit nějaké svačiny. Je také dobré zůstat aktivní. Pomoci Vám může, když zaujmete různé vzpřímené nebo klečící polohy, abyste využila gravitace k tlačení dítěte dolů na váš děložní čípek. Naše porodní oddělení má řadu zařízení, které vám s tím mohou pomoci.
Druhá doba porodní – tato doba vypuzování plodu může trvat od několika minut až po několik hodin. Stejně jako u první doby porodní, i druhá fáze obvykle trvá déle, pokud jste prvorodička.
Třetí doba porodní – je nejkratší dobou porodu, neměla by přesáhnout hodinu. Dochází při ní k vyloučení placenty a zbývající části pupeční šňůry.
 
Úleva od bolesti při porodu 
Každá žena prožívá bolest jiným způsobem, a ne všechny porody jsou stejné. Můžete volit různé typy úlevy od bolesti v různých fázích porodu. Naše porodnice disponuje celou řadou možností, jak Vám při pociťování bolesti pomoci. Kromě farmak Vám může pomoci pobyt v teplé vodě v naší porodní vaně, a nabízíme také metody jako je aromaterapie, hypnoporod, nebo bylinná napářka. O všech metodách se dozvíte během předporodního kurzu.