Kojení

V naší nemocnici se snažíme vytvářet podmínky pro kojení i tím, že vás po příchodu z porodního sálu podpoříme v pokračování v kontaktu kůže na kůži (bonding) a ukážeme Vám, jak dosáhnout správné přisátí  a poznat, že miminko skutečně pije mateřské mléko z prsu  a má ho dost. Již k porodu přicházíte s mateřským mlékem v prsou a od prvních okamžiků po narození Vaše miminko pije mateřské mléko. Čím více mateřského mléka miminko vypije v prvních hodinách a dnech, tím lepší bude tvorba mléka během celé doby kojení.


Kojení není jenom otázkou nakrmení miminka. Naplňuje i mnoho jeho dalších potřeb: uklidňuje ho, uspává ho, poskytuje mu pocit bezpečí a jistoty. Miminko můžete nechat na prsu usnout. Vše o kojení včetně odkazů na videoukázky se dozvíte v našem "kojícím manuálu".

 


Na každém pokoji v naší porodnici máte k dispozici pomůcky k usnadnění kojení:

  • Knížka s fotografiemi s názvem Praktický návod na kojení.
  • Videonávody na kojení, které si můžete pustit na obrazovce ve svém pokoji.
  • Šátky na nošení miminka.
  • Speciální košile na pomoc při kontaktu kůže na kůži.
  • Kalíšky na krmení miminka, které se zatím k prsu nepřisává.
  • Prostředky na zahojení poraněných bradavek.

 

Kojení je nedílnou součástí péče o miminko. Toto my víme, a proto se intenzivně snažíme podporovat začátky kojení okamžitě od porodu v souladu s doporučením BFHI a FCC. Správný začátek je důležitý. V naší nemocnici je od roku 2021 součástí péče po porodu i služba Laktační poradny. Naše laktační poradkyně dochází i na oddělení šestinedělí, kde odpovídá na dotazy maminek. Pomáhá jim také získat zručnost v kojení a dovednosti v péči o kojené miminko. Poskytuje rady ohledně kojení, co dělat, pokud miminko nepřibírá, pokud se nepřisává, pokud máte problémy s prsy nebo bradavkami, pokud miminko pláče, nespí, potřebuje pomoc s usínáním, není u kojení spokojeno, blinká, má problémy se stolicí, a podobně. Kromě toho se v laktační poradně můžete naučit vázat miminko do šátku na nošení, dovědět se, kdy a jak začít s příkrmy a jak pokračovat v kojení miminka po 6. měsíci, kdy končí první etapa kojení – výlučné kojení.

 

Své otázky můžete z pohodlí domova položit i certifikované laktační poradkyni z organizace MAMILA, která Vás může doma opakovaně navštívit  nejenom během šestinedělí, ale kdykoliv to v době kojení budete potřebovat. Obracet se můžete také na online laktační poradnu MAMILY. Na webových stránkách Mamily také mimo jiné najdete videa, která Vám ukážou správné polohy při kojení, poradnu kojení a kontakty na poradkyně.

 
Budeme rádi, pokud se s námi podělíte o svou zkušenost s našim dětským oddělením a podporou kojení prostřednictvím našeho DOTAZNÍKU :-)
 
 

Dokumenty ke stažení