Naše duly

Mgr. Pavla Hyžíková
Dula a laktační poradkyně
Mgr. Pavla Hyžíková
"Vždy se snažím vytvořit podmínky pro to, aby se ženy se svými partnery cítili téměř jako doma a zároveň dostali  i kvalitní a odbornou péči".
"Vždy se snažím vytvořit podmínky pro to, aby se ženy se svými partnery cítili téměř jako doma a zároveň dostali  i kvalitní a odbornou péči".
Mé vzdělání: SZŠ a VOŠ zdravotnická, fakulta sociálních studií Ostravské univerzity
Co mám za sebou: placenta Encapsulation Specialist H.E.R.B.A.L., USA  – kurz pro odbornost zpracování placenty, Kineziologie, Bachovy esence, Péče o jizvu, Laktační liga, Spinning Babies, Austrálie, Mamila.sk, AmmaDula Akademie – kompletní vzdělávací kurz pro duly a mnoho dalších...
Proč dělám, co dělám: doprovody k porodu a laktační poradenství mne velmi baví a naplňuje. Jedná se o velmi náročnou práci, a to jak na vzdělávání – držet informace v trendu, tak i psychicky – předávání podpory ženám znamená, být sama v pohodě. Svou práci dělám srdcem. Snažím se opravdu o spokojenost svých klientek. Mám velkou radost, když se každé z nich daří v tom, co si samy vysnily. Sama se považuji za průvodkyni těhotenství, porodem a začátkem mateřství. Respektuji své klientky a předávám informace, které jsou podložené. V pomoci ženám jsem se skutečně našla. Mým hlavním motivem je posouvat tento obor dále, aby každá z žen dostala péči, kterou si zaslouží a nemusela při tom vystudovat vysokou školu mateřství již před porodem.
Co mně baví: mé koníčky jsou odjakživa koníčci. Opravu, miluji koně a sama jsem jezdila téměř 20let. Ráda se věnuji rozvoji osobnosti, psychickému seberozvoji. Také učím svou dcerku, učím v jejich komunitním klubíku a nechávám se tak neustále dětmi inspirovat. Je úžasné, že si myslíme, že vzděláváme my děti, přitom ony vzdělávají a rozvíjí nás samotné.
Má vize ve vztahu k mé práci: chci společně s ostatními pracovat na vylepšování našeho Centra péče o matku a dítě. Ráda bych, abychom společně vytvořily prostory, kde se ženy se svými partnery a dětmi budou cítit téměř jako doma a zároveň dostanou  i kvalitní a odbornou péči. Ráda bych, aby celá nemocnice prošla školením Mamila.sk až dokonce (aktuálně jsme v procesu školení), kdy bude garance podpory kojení a kojících žen skrz veškerá oddělení naší nemocnice dle doporučení standardů WHO. Jde mi o to, aby se u nás žena s dítětem cítila dobře a podpořená, a aby rodiče nemuseli se systémem bojovat, nemuseli z něj mít strach či obavy a došlo k vzájemné spolupráci na takové úrovni, že se fyzické tělo bude hojit s přehledem a psychické v rámci hospitalizace neutrpí, tím se naopak posilní.
Nikol Zachariás
Dula
Nikol Zachariás
"Je nepřekonatelné vidět ženy v jejich největší síle při porodu, jejich partnery, kteří jim jsou oporou a když je celá místnost doslova plná lásky.
"Je nepřekonatelné vidět ženy v jejich největší síle při porodu, jejich partnery, kteří jim jsou oporou a když je celá místnost doslova plná lásky.
Mé vzdělání: úplné střední
Co mám za sebou: kurz Techniky emoční svobody, Certified Doula and Birthkeeper – H.E.R.B.A.L., USA + AmmaDula Akademie, péče o ženy v šestinedělí, Certifikát laktační poradkyně, Certifikovaná lektorka Hypnoporodu a hypnodula, Podpora při těhotenství a při porodu s mexickou šamankou NYX LOPEZ, kurz Novinky v Evidence based medicine, Kurz Tejpování a Kurz Tejpování těhotných a miminek a mnoho dalších...
Proč dělám, co dělám: naprosto nečekaně mě k této práci přivedlo vlastní těhotenství. Měla jsem to štěstí a možnost připravit se na první porod, mít množství informací a díky tomu jsem zažila krásný porod, kdy hned po narození syna jsem řekla, že bych klidně hned rodila znova. Přišlo mi to naprosto úžasné a chtěla jsem předávat tuto informaci co největšímu počtu žen. Být jim nápomocná na cestě těhotenstvím, a pak i v mateřství. Začala jsem zjišťovat, jakým způsobem by to bylo možné a natrefila na začínající školu pro duly – Ammadula akademii, která funguje podle britského konceptu péče o ženu. To mě oslovilo natolik, že jsem neváhala a ihned se přihlásila.  Následoval lektorský kurz Jemného zrození a já věděla, že jsem na té správné cestě. U druhého porodu jsem už využívala i hypnoporodní techniky a byl pro mě ještě hezčí než ten první. Od té doby jsem se začala více zajímat o práci s myslí a snažím se pomáhat nejen ženám, ale i mužům a dětem s jejich psychickými i fyzickými problémy. Co mě na tom baví? Je nepřekonatelné vidět ženy v jejich největší síle, když rodí dítě, partnery, kteří pro svou ženu tvoří bezpečný přístav v průběhu porodu a extatický zážitek narození miminka, kdy je celá místnost doslova plná lásky. Více o mně najdete na mém WEBU
Co mně baví: jedním z mých největších zájmů a taky forma relaxace je čerpání nových informací. Baví mě přicházet věcem na kloub, dívat se na ně z více úhlů a hledat si tu svou cestu tím vším. Také ráda jen tak blbnu se svými dětmi, chodíme na procházky, užívám si jejich přítomnost. A samozřejmě i ráda lenoším. Energii čerpám na různých terapiích, abych na své klientky nepřenášela něco, co k mé práci nepatří.
Má vize ve vztahu k mé práci: mým největším přáním je, aby ženy měly v nemocnici zázemí zdravotní péče a zároveň, co největší pocit domácího prostředí. Mezioborová spolupráce, kdy se jako dula, lektorka a terapeutka spolu s porodními asistentkami, sestrami a lékaři podílím na péči o klientky, aby dostali opravdu komplexní péči. A myslím, že v tomto ohledu máme v naší nemocnici velmi dobře našlápnuto. 
Bc. Simona Kostelanská, Dis.
Dula
Bc. Simona Kostelanská, Dis.
"Zaměstnanci porodnice a dula by měli mít stejný cíl, kterým je zdravé dítě a zdravá žena, která z porodnice odchází s krásným zážitkem a plně si důvěřující".
"Zaměstnanci porodnice a dula by měli mít stejný cíl, kterým je zdravé dítě a zdravá žena, která z porodnice odchází s krásným zážitkem a plně si důvěřující".
Mé vzdělání: vysoká škola podnikání v Ostravě
Co mám za sebou: Seminář Optimal Maternal Position, kurz gravid jógy, kurz přirozeného kojení, kurz Rebozo -  zavinování těhotenského bříška, kurz pro duly, kurz psychologie a výchovy dětí
Proč dělám, co dělám: vždy jsem toužila být v pomáhající profesi. Obchodní manažerka jsem byla sice spoustu let, ale vždy byla příležitost, jak vidět jedno zrození za druhým….. Cesta byla dlouhá předlouhá, intenzivní a náročná, ale krásná. Samotný porod a zdravé těhotenství mne naplňuje a mým posláním je pomoci ženám v průběhu těhotenství, porodu a doby šestinedělí. Je krásné být přítomna okamžiku zrození. Je to zázrak a já se nepřestávám divit, jak krásné a intenzivní to je. Je nádherné vidět, když se rodí děti, rodí se matka, rodí se otec. Nové role v rodině.
Co mně baví: ve volném čase se věnuji józe, meditacím, mám ráda turistiku, lyžování, běh. Největší láskou je pro mě rodina. Ráda také relaxuji na zahradě, v přírodě, na horách. Jako každá dula dbám o svou psychohygienu, protože tak, jak pečuji o jiné, je třeba pečovat o sebe. 
Má vize ve vztahu k mé práci: zastávám názor, že zaměstnanci porodnice a dula by měli mít stejný cíl: zdravé dítě a zdravou ženu, která z porodnice odchází s krásným zážitkem a plně si důvěřující. Přála bych si aby, personál byl vždy podporující a respektující. Nesmírně si vážím spolupráce a práce týmu v havířovské porodnici. Oceňuji vzájemnou toleranci a spolupráci. Je zde skvělý tým porodních asistentek, lékařů a lékařek. Mým přáním je, aby naše týmová práce byla vždy tak skvělá, jako je teď. 
Jana Čurdová
Dula
Jana Čurdová
"Podpora ženy v průběhu těhotenství, porodu a šestinedělí je krásná a smysluplná práce, která mně nabíjí a naplňuje".
"Podpora ženy v průběhu těhotenství, porodu a šestinedělí je krásná a smysluplná práce, která mně nabíjí a naplňuje".
Mé vzdělání: úplné střední
Co mám za sebou: kurz pro duly České asociace dul, kurz pro laktační poradce Laktační liga, Aperio kurz lektora přípravy na rodičovství
Proč dělám, co dělám: podpora ženy v průběhu těhotenství, porodu a šestinedělí je krásná práce, která má velký smysl. Může pozitivně ovlivnit zbytek života ženy i dítěte. Porod je jedna velká životní křižovatka, kde se může žena dostat na cestu sebevědomí, ale i na cestu frustrace a já jsem nesmírně ráda, že mohu svým dílem přispět k tomu, aby ta cesta byla pozitivním směrem.
Co mně baví: pozitivní energii, kterou při porodu předávám ženám, čerpám hlavně na horách a v lese při houbaření. Nabíjí mně také jízda na kole a miluji saunu, kterou nevynechám, ať je zima nebo léto. 
Má vize ve vztahu k mé práci: Při své práci, kterou jako dula dělám již dvacet let, se vždy snažím vytvořit se zdravotníky dobrý a empatický tým, o který se může rodící žena opřít za všech okolností. Mám radost, když mohu svou práci dělat v porodnici, kde všichni sledují jeden cíl a tím je zdravá, spokojená žena a dítě.
Hana Kalová
Dula
Hana Kalová
"Mým největším přáním jsou spokojené klientky a jejich miminka. Svou prací se vždy snažím k této spokojenosti maximálně přispět".
"Mým největším přáním jsou spokojené klientky a jejich miminka. Svou prací se vždy snažím k této spokojenosti maximálně přispět".
Formální vzdělání: Střední škola Havířov-Prostřední Suchá, obor výchovná a humanitární činnost 
Absolvované kurzy: Kurzy České asociace dul, kurz Mamila, kurz zpracování placenty.
Proč dělám, co dělám: Těhotenství i porod vnímám jako důležitou etapu v životě ženy, neboť se nerodí jen dítě ale nová rodina. Proto bych vám ráda nabídla podporu a pomoc během těhotenství, při porodu, v šestinedělí a u kojení. Můžu vám ukázat a pomoci s nošením dítěte v šátku či nosítku.
Co mně baví: Moc ráda čtu a věnuji se ručním pracem, hlavně háčkování. Ráda jezdím na výlety a cestovuji s dětmi a energii dobíjím také jízdou na kole.
Má pracovní vize: moje největší přání jsou spokojené klientky a jejich miminka, které mohou rodit v bezpečí a harmonii s personálem havířovské porodnice.
Tereza Šindelářová
Dula
Tereza Šindelářová
"Přeji si, aby se všechny ženy u svých porodů setkaly s podporou, respektem, úctou, citlivým přístupem, trpělivostí a lidskostí".
"Přeji si, aby se všechny ženy u svých porodů setkaly s podporou, respektem, úctou, citlivým přístupem, trpělivostí a lidskostí".
Mé vzdělání: Střední pedagogická škola
Co mám za sebou: kurzy Poznej tradiční ženské léčebné techniky a staň se dulou, Těhotenská masáž Manteada a Poporodní masáž, účast na multioborové konferenci Porod 2022, Kurz pro duly, který jsem ukončila certifikační zkouškou. 
Proč dělám, co dělám: K tomu, co dělám, mě přivedla vlastní zkušenost. Když jsem se připravovala na porod, zjišťovala jsem si o něm spoustu informací a to mě přivedlo na myšlenku mít u porodu dulu. Očima rodící ženy jsem viděla, jak potřebná a důležitá může tato profese být. A brzy po porodu přišla také myšlenka, že jsem konečně našla práci, která by mě naplňovala. Tahle profese si mě našla a utvrzuji se v tom s každým dalším doprovodem, kdy mohu být přítomna okamžiku zrození dítěte a nové rodiny. Naplňuje mě pečovat o ženu, podporovat ji v její síle a vrozené schopnosti porodit a pečovat o své dítě. Oceňuji také, že je v mé profesi prostor pro individuální práci, kterou mohu přizpůsobit na míru potřebám konkrétní rodiny.
Co mně baví: Energii čerpám z prožitků každodenního “obyčejného” života. Nejvíce si užívám čas strávený s mým mužem, dětmi, rodinou, blízkými přáteli a samozřejmě i sama se sebou. Protože pomáhám ženám v důležité životní situaci, věmuji se fyzickým i duševním formám sebepéče. Dalším velkým pomocníkem, který mi dodává síly, je pro mě spontánní tanec, což bych nazvala takovou meditací v pohybu. 
Má vize ve vztahu k mé práci: Přeji si, aby se všechny ženy u svých porodů setkaly s podporou, respektem, úctou, citlivým přístupem, trpělivostí a lidskostí. Havířovská porodnice tímto směrem jde, což je jen dobře. 

Mgr. Pavla Kasparková
Porodní asistentka a laktační poradkyně
Mgr. Pavla Kasparková
“Porod není zážitek na pár hodin, ale na celý život."
“Porod není zážitek na pár hodin, ale na celý život."
Mé vzdělání: Ostravská univerzita obor Komunitní péče v porodní asistenci 
Co mám za sebou: Kurz cvičení pro těhotné, rodičky a gynekologicky nemocné ženy, Lektorský kurz první pomoci novorozencům a malým dětem, Lektorský kurz těhotenské masáže, Lektorský kurz gravidjógy, Praha, Kurzy o podpoře zdravého porodu, Škola babictví  s tradiční porodní bábou z kanárských ostrovů Marisou Alcalá, Certifikovaný kurz motýlích masáží, Holistická péče porodní asistentky, Homeopatie a aromaterapie v těhotenství a u porodu, Péče o těhotnou ženu, Semináře o uměni práce s šátkem Rebozo a další. 
Proč dělám, co dělám: Vždy jsem měla tendenci pomáhat lidem, a tak jsem nastoupila na zdravotní školu. Už tam mne to moc bavilo a později jsem si vybrala svou specializaci. Přestože jsem neměla představu, co tato práce obnáší, rozhodnutí stát se porodní asistentkou nelituji.
Co mně baví: Energii čerpám nejraději v přírodě, aktivně na horách nebo relaxuji na zahradě. Nabíjí mně cestování a pohyb. Ráda poznávám nové lidi, stále se ráda učím a vzdělávám.
Má vize ve vztahu k mé práci: V mé práci se snažím ženám předávat podstatné informace, odbornou péči, podporu a porozumění. Vedu přípravu těhotných žen na porod individuální i skupinovou formou, nabízím různé druhy masáží pro těhotné. V porodnici pečuji o ženy během porodu a v šestinedělí, a poskytuji laktační poradenstvi v domácím prostředí. Jsem ráda součástí  týmu havířovské porodnice, sdílím její vizi maximální podpory přirozených porodů a partnerský přístup k rodičům při péči o novorozence a podpoře kojení. Svými zkušenostmi z terénu se snažím zlepšovat služby, které porodnice nabízí.
 
 
PaeDr. Barbora Gondová
Dula a laktační poradkyně
PaeDr. Barbora Gondová
"Prajem si, aby som dokázala posilniť dôveru žien v ich vlastné schopnosti, múdrosť ich tela,  vlastné inštinkty".
"Prajem si, aby som dokázala posilniť dôveru žien v ich vlastné schopnosti, múdrosť ich tela,  vlastné inštinkty".
Mé vzdělání: Zdravotnícka škola - nadstavbové štúdium oboru ženská sestra, Filozofická fakulta Univerzita Nitra
Co mám za sebou: kurz pre duly -  OZ Slovenské duly, kurz laktačnej poradkyne – OZ Mamila, kurz poradenstva při nosení – OZ Mamila, kurz Rebozo 
Proč dělám, co dělám: Túžba vrátiť sa k svojmu pôvodnému povolaniu ženskej sestry ma priviedla na kurz pre duly. Mám odsprevádzaných takmer tisíc pôrodov a musím povedať, že práca s tehotnými ženami ma napľňa a dáva veľký zmysel,  nakoľko vidím, ako  silno a dlhodobo dokáže pôrod ovplyvniť celú rodinu, jej fungovanie, vzťah ženy k sebe samej,  aj jej vzťah s bábätkom. Sprevádzam i ženy pri pôrode bábätka s vadou nezlučiteľnou so životom a pri pôrode mŕtveho bábätka tak, aby bola pre nich táto skúsenosť posilňujúca. Pripravujem na pôrod a sprevádzam  anglicky hovoriace páry.
Co mně baví: Keďže pôrody si vyžadujú čas a trpezlivosť, fyzickú kondíciu nadobúdam na bicykli spolu s manželom. Je to naša vášeň a veľká záľuba. 
Má vize ve vztahu k mé práci: Mojou túžbou je neustále vzdelávanie sa a nadobúdanie nových poznatkov, ktoré ženám umožňujú ľahšiu cestu pôrodom. Veľmi si dávam záležať na kvalitnej  a prepracovanej príprave na pôrod, založenej na dôkazoch a skúsenostiach pri sprevádzaní  žien. Prajem si, aby som dokázala posilniť dôveru žien v ich vlastné schopnosti, múdrosť ich tela,  vlastné inštinkty. V súčasnosti predávam svoje skúsenosti mojej dcére, ktorá začala študovať pôrodnú asistenciu v Olomouci. Som šťastná, že všetky vedomosti a skúsenosti, ktoré som za roky praxe nadobudla, môžem odovzdať svojmu dieťaťu.
Dagmar Hricová
Dula
Dagmar Hricová
"Různí lidé mají různé potřeby. Nejen u svých klientů respektuji individualitu člověka, jeho volbu, jeho cestu, jeho hranice a možnosti. "
"Různí lidé mají různé potřeby. Nejen u svých klientů respektuji individualitu člověka, jeho volbu, jeho cestu, jeho hranice a možnosti. "
Formální vzdělání: SZŠ obor Dětská sestra, VOŠ obor Porodní asistentka 
Co mám za sebou: kontinuálně se vzdělávám, absolvovala jsem řadu kurzů a seminářů, např. Krizová intervence, Psychické potíže v mateřství, Péče o rodiče po perinatální ztrátě, Kraniosakrální terapie, Symptotermální metoda plánovaní rodičovství, Pánevní dno v kontextu profese duly, Posílení rodiny a mezigeneračních vztahů, Masáže dětí a kojenců, Laktační poradenství a řada dalších.
Proč dělám, co dělám: Profese duly se nabídla krátce poté, co byla porodnice, kde jsem pracovala, zrušena. Kurz pro duly, nové pohledy na rození dětí a na podporu ženy v průběhu těhotenství a porodu mě přiměly řadu profesních věcí přehodnotit a pracovat jinak. Kromě provázení žen v době těhotenství, porodu a šestinedělí, pracuji také se ženami v době klimakteria a s rodiči v těžkých životních situacích. Vedu kurzy předporodní přípravy pro maminky nebo páry.
V kontinuitě práce vidím řaadu výhod – provázím ženu a její rodinu těhotenstvím (mnohdy opakovaně), porodem a následně šestinedělím, včetně náročných okamžiků, které s tím mohou být spojeny. Mám možnost poznat ženu a její potřeby v širším kontextu. Respektuji fyziologii porodu a emocionální potřeby rodící ženy.
Co mně baví: Jsem požitkář a mám ráda vše dobré - dobré jídlo a víno, akce s přáteli. Nesmírně mě baví sledovat trendy v mé práci, nabírat nové zkušenosti a poté je předávat ženám, které je potřebují.
Má vize ve vztahu k mé práci: I nadále budu pracovat s respektem k individuálním potřebám svých klientů. Smysl provázení vidím v komunikaci všech zúčastněných, podpoře a pomoci. Mým posláním je pomoct vrátit ženě kompetence pro mateřství i rodičovství. Jako lektorka vzdělávání dul usiluji o odbornost a profesionalitu dul.